21/04/2024

NuSioLeK.eu

Najlepsze Mp3 w Rękach Kobiety

Sezon imprez plenerowych otwarty. Niedziela palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej

2 min read

Najwyższe miały po kilka metrów, najmniejsze mogły zmieścić się w kieszeni. Mowa o palmach wielkanocnych, które można było podziwiać w radomskim skansenie. Był też kiermasz i inscenizacje historyczne. Niedziela Palmowa była pierwszą plenerową imprezą w tym roku w Muzeum Wsi Radomskiej. Przybyły tłumy radomian.

Tradycyjnie, imprezę rozpoczął kiermasz wielkanocny, na którym królowały oczywiście palmy – zarówno te ludowe, wykonane z kwiatów z bibuły, jak i te bardziej nowoczesne, np. ozdobione uszami zajączka. Nie zabrakło również pisanek, prezentujących różnorodne, często niekonwencjonalne wzory. Kulminacyjnym momentem było przeprowadzenie procesji z palmami do drewnianego kościółka w Wolanowie, w której licznie wzięli udział mieszkańcy Radomia. W kurniku z Konar otwarto wystawę Ceramiki Iłżeckiej autorstwa Tomasza Skiby i Radosława Koniarza zatytułowaną „Ceramika Restituta”. Dodatkowo, odbył się konkurs na najpiękniejszą palmę wykonaną przez dzieci i młodzież.

Tegoroczną atrakcją były także inscenizacje historyczne, ukazujące wydarzenia z wiosny 1964 roku, czyli schyłek powstania styczniowego. Okazją do ich przeprowadzenia był nowy układ dworu z Pieczysk. Choć obiekt ten był znany zwiedzającym skansen od co najmniej 30 lat, teraz zyskał nową aranżację, przypominającą ziemiański dom o charakterze patriotycznym.

„Ostatnio ustaliliśmy, że w tym dworze, tuż przed powstaniem styczniowym, urodził się Czesław Tański, pierwszy polski konstruktor statków powietrznych. Pozostawił on również serię rysunków, dzięki czemu dokładnie wiemy, jak wyglądał dom jego rodziców” – wyjaśniał Przemysław Bednarczyk, historyk z Muzeum Wsi Radomskiej.

Tegoroczny program uzupełniły także dwie inscenizacje historyczne, przedstawiające walki z czasów powstania styczniowego. Pierwsza z nich odbywała się przed dworem z Pieczysk, a druga na polach za zagrodami.

„Mimo nieco kapryśnej pogody, skansen odwiedziły tłumy radomian. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę, wspólne przeżywanie tradycji i radosne świętowanie Niedzieli Palmowej” – podsumowała Ilona Jaroszek, dyrektor placówki.

Leave a Reply

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.